poniedziałek, 23 kwietnia 2018

7 rzeczy, których prawdopodobnie nie wiedzieliście o pumach

Nie wydają się szczególnie groźne… przynajmniej w roli logo na dresie.

#1.


Z szacunków wynika, że pojedyncza puma jest w stanie posadzić rocznie ponad 90 tysięcy roślin. Trudno jednak wyobrażać sobie pumę biegającą po ogródku ze szpadelkiem i garścią nasion. I faktem jest, że pumy mają na to swój własny sposób - pożerają roślinożerców wraz z całą zawartością, którą wcześniej pożarli roślinożercy. Niestrawione nasiona trafiają potem do ziemi, by historia mogła zatoczyć koło.

#2.



Przeciętna puma żyje od 8 do 13 lat i osiąga 60-90 centymetrów wzrostu. Dorosła puma waży od 50 do nawet 100 kilogramów, co czyni ją największym kotowatym, który potrafi i miauczeć, i mruczeć. Głaskanie nawet najprzyjaźniej nastawionej pumy wciąż jednak nie wydaje się szczególnie bezpiecznym pomysłem.

#3.



Pod tym względem puma argentyńska znajduje się na przeciwległym biegunie - i trudno wytłumaczyć jej zachowanie. Mimo tak samo dużych rozmiarów i możliwości, argentyńska puma nigdy nie atakuje człowieka. Mało tego! Zaatakowana przez człowieka, nie broni się. Jęczy, drży, wręcz płacze - ale nigdy nie odpowiada agresją. Biedne zwierzę.

#4.



Pumy zostały wpisane do Księgi rekordów Guinnessa, jednak nie ze względów, których można by się spodziewać. W ich przypadku rekordowa jest… liczba nazw, które je określają. W samym języku angielskim jest ich co najmniej czterdzieści (puma, cougar, mountain lion to tylko najpowszechniejsze z nich).

#5.



Pierwszą pumę, jaką zobaczono w Kentucky od czasów wojny secesyjnej, natychmiast zastrzelono. Nie miała szczęścia też puma w Connecticut, która wpadła pod SUV-a. Okazało się, że była to puma z Dakoty Południowej, która pokonała dystans ponad 1500 mil w kierunku wschodnim. Było to zaledwie 3 miesiące po tym, jak Amerykanie ogłosili wyginięcie wszystkich wolno żyjących pum na wschodzie USA.

#6.



Pumy zamieszkują obie Ameryki, poczynając od południa Chile i Argentyny, na środkowej Kanadzie kończąc. Zaobserwowano ciekawą zależność - wraz z szerokością geograficzną, odległością od równika, zmienia się przeciętny rozmiar pumy. W okolicach równika żyją najmniejsze pumy, a im bliżej biegunów, tym większych rozmiarów dorastają zwierzęta.

#7.



Jakie czynniki decydują o zróżnicowaniu genetycznym pum w Stanach Zjednoczonych? Okazuje się, że jednym z bardziej istotnych jest… umiejętność przekraczania autostrady bez wpadnięcia pod samochód. Badacze zaobserwowali, że gęsto uczęszczane drogi szybkiego ruchu biegnące przez tereny zamieszkiwane przez pumy dziesiątkują ich populację i uniemożliwiają prawidłowy rozwój zwierząt.

Źródła: 1, 2, 3, 4, 5

0 komentarze:

Prześlij komentarz