#7. Saint Kitts and Nevis
Ma zaledwie 269 kilometrów kwadratowych i nie słyszeli o nim niektórzy ministrowie - to Saint Kitts and Nevis, siódme najmniejsze państwo świata. Położone jest na dwóch górzystych, wulkanicznych wyspach we wschodnich Karaibach, wystarczająco daleko od zgiełku cywilizacji. To idealne miejsce, by odpocząć od gorączki codzienności. Saint Kitts and Nevis ma niecałe 52 tysiące ludności - w tym mistrza świata w biegu na 100 metrów, Kima Collinsa.
#6. Liechtenstein
Kiedy ma się „aż” 160 kilometrów kwadratowych, każdy dodatkowy kilometr powierzchni jest na wagę złota. O tej wymyślonej przed pół minuty prawdzie nie zapomniał Liechtenstein, który zwrócił się do Austrii z prośbą o oddanie przynależnych mu 0,5 km. Nie na wiele się to zdało i Liechtenstein pozostał 190. pod względem wielkości państwem na świecie. Ale wciąż jest przy tym jednym z najbogatszych w Europie, uważanym za raj dla bogatych ludzi i wielkich korporacji.
#5. San Marino
San Marino zasłynęło jako piłkarski chłopiec do bicia - od czasu powołania reprezentacji w 1990 roku, na pierwsze zwycięstwo przyszło im czekać aż 14 lat, kiedy to wymęczyli jednobramkowe zwycięstwo nad Liechtensteinem. Ale niewielka enklawa znajdująca się na terenie Włoch ma też inne ciekawe wydarzenia w swojej historii - jak to, kiedy w 1861 roku przedstawiciele San Marino zwrócili się do Abrahama Lincolna z propozycją nawiązania sojuszu w zamian za… przyznanie amerykańskiemu prezydentowi obywatelstwa. Lincoln propozycję przyjął - ale nawet wsparcie mocarstwa nie pozwoliło San Marino zyskać więcej niż 61 kilometrów kwadratowych powierzchni.
#4. Tuvalu
Wyspiarskie państwo dla osób z lękiem wysokości - na Tuvalu spaść można najwyżej (!) z dywanu, jako że żadne z tutejszych wzniesień nie przekracza 5 metrów. Nieco ponad 10 tys. mieszkańców, niewielu turystów, z których większość i tak przyjeżdża na wyspy w celach zarobkowych. Czego jeszcze można spodziewać się po Tuvalu? Leżące na północny wschód od Australii wyspy przykuły uwagę świata odkrytym w 1986 roku systemem podwodnych jaskiń, na których ścianach odnaleziono ślady ognia. Pokazuje to, jak w historii zmieniał się poziom wody w oceanach.
#3. Nauru
Przyjemna wyspa - tak niegdyś nazywało się państwo znane dzisiaj jako Nauru. Pod dwoma względami to najmniejsza republika na świecie - 21 kilometrów kwadratowych powierzchni i niecałych 10 tysięcy mieszkańców. Jednak leżące na wschód od australijskiego wybrzeża Nauru wcale nie jest takim rajem, jakim może wydawać się na pierwszy rzut oka. 10%, co zazwyczaj jest stopą bezrobocia, tutaj oznacza stopę zatrudnienia - i wszyscy pracujący zatrudnieni są przez rząd. Na Nauru chorobliwa jest też otyłość - dotyka ona aż 97% mężczyzn i 93% kobiet.
#2. Monako
Zaledwie dwa kilometry kwadratowe powierzchni. Jeśli się uprzeć, niektóre pałace mają więcej. A jednak Monako jest państwem - i to nie byle jakim. Słynie z bogactwa i organizacji prestiżowych imprez. Leży w pięknym miejscu na Riwierze Francuskiej. Stanowi ulubiony cel wakacyjnych wyjazdów tych, dla których liczy się przede wszystkim prestiż. Choć gęstość zaludnienia wynosząca 18 tys. osób na km kwadratowy (dla porównania w Polsce to 123 osoby, w samej Warszawie ok. 3,3 tys.) może budzić pewne obawy.
#1. Watykan
Najmniejsze i najbardziej kontrowersyjne państwo świata, purpurowa stolica - znajduje się w obrębie Rzymu i zachowuje niezależność, o jakiej znacznie większe państwa często mogą tylko pomarzyć. To Watykan - centrum dowodzenia Kościoła Katolickiego. Ma zaledwie 0,44 km powierzchni, co wcale nie przeszkadza mu przyciągać turystów całego świata, a nawet - jak twierdzą niektórzy - owym całym światem rządzić.
Źródła: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_and_dependencies_by_area, https://www.thoughtco.com/the-worlds-smallest-countries-1433446, http://www.novaroma.org/cursus_honorum/small_micronations.html
0 komentarze:
Prześlij komentarz