Masz już dość wycieczek nad Morze Bałtyckie? Masz dość
parawanów, tłumów, czy niepewnej pogody? Pokażemy Ci, gdzie spędzić
wakacje i napawać się widokami startujących rakiet i samolotów, mieć
przez cały rok klimat tropikalny, czy kolorowy piasek.
#1. Szczekająca plaża
Barking Sands Beach znajduje się na wyspie Kauai na Hawajach. Plaża jest ogromna, jej długość to ponad 20 kilometrów, jednak lwią część plaży zagarnęła US Navy robiąc z niej poligon, kosmodrom i bazę rakietową. Na tym, co pozostało możemy wypoczywać dzięki licznie położonym kurortom, o ile nie przeszkadza nam hałas startujących rakiet, jak i samego oceanu, który... No właśnie. Z powodu dziwnego rodzaju kwarcu, który stanowi piasek na tej plaży, dźwięk fal uderzających o nabrzeże przypomina szczekanie psa. Plaża leży pomiędzy Polihale State Park, a Kekaha Beach Park.
#2. Zielona plaża
Plaża Papakolea (znana również jako Green Sand Beach lub Mahana Beach), to zielona, piaszczysta plaża położona w pobliżu South Point, w dzielnicy Ka'ū na Hawajach. Swój kolor zawdzięcza oliwinowi. Plaża powstała ponad 49 000 lat temu w wyniku wybuchu wulkanu (stąd oliwin naniesiony tu przez lawę). Plaża Papakōlea znajduje się w zatoce, w pobliżu wygasłego wulkanu Puu Mahana, z którego wypływająca lawa utworzyła tę dziwną plażę.
#3. Plaża San Alfonso del Mar w Chile
Czemu ta plaża jest wyjątkowa? Bo znajduje się pomiędzy największym sztucznym basenem na Ziemi, a największym ziemskim oceanem. Plaża San Alfonso del Mar stanowi integralną część luksusowego kurortu o tej samej nazwie. Pewnie teraz zastanawiasz się, czy wybudowanie basenu nad oceanem nie jest głupotą samą w sobie? I tu się okazuje, że to strzał w dziesiątkę. Woda w basenie ma temperaturę około 26 stopni Celsjusza, podczas, gdy w pobliskim oceanie to zaledwie (albo aż w porównaniu do naszego morza) 17 stopni. Przy basenie znajduje się sztuczna plaża i pływając w nim masz widok na Ocean Spokojny. Jedyny minus tej miejscówki, to dość wysokie ceny pobytu w kurorcie prezentowanym na zdjęciach.
#4. Plaża Maho
Klasyka, której zwyczajnie zabraknąć nie mogło. Plaża położona jest po holenderskiej stronie karaibskiej wyspy Saint Martin. I słynie z położonego w pobliżu międzynarodowego lotniska Princess Juliana, które wyposażone jest w jeden pas startowy, którego początek oddzielony jest od plaży Maho jedynie wąską dwupasmową drogą. Sam pas startowy jest krótki, ma 2180 metrów, co powoduje, że lądujące samoloty przelatują kilkadziesiąt metrów nad plażowiczami. A sam start samolotu to już zupełnie inna bajka.
#5. Ocean Dome
To jedna z największych na świecie sztucznych plaż, która znajduje się w Miyazaki w Japonii. Długa na 300 metrów, szeroka na 100. Położona pod rozsuwanym dachem. Przez cały rok panuje w niej temperatura w okolicach 30 stopni Celsjusza, a woda ma temperaturę około 28 stopni. W środku znajduje się sztuczny wulkan, sztuczne palmy. Plaża może pomieścić około 10 000 plażowiczów, a pobyt umilają im sztuczne fale. Wulkan staje się aktywny co 15 minut, a co godzinę wydobywa się z niego ogień. Dzięki specjalnej konstrukcji dachu nawet w pochmurne dni niebo nad tą plażą jest niebieskie.
#6. Różowe plaże na Bermudach
Na Bermudach piasek na plaży nie jest wulkaniczny, ale z drobno sproszkowanych pozostałości skorup i szkieletów bezkręgowców takich jak koralowce, małże, i muszle. Piasek na plaży składa się też z otwornic Homotrema Rubra, które za życia są czerwone. Kiedy umierają ich szkielety opadają na dno oceanu. Fale uszkadzają drobne szkielety, które mieszają się z innymi odpadkami na dnie morskim, takimi jak białe muszle małży, ślimaków i jeżowców, które są kruszone i wyrzucane w postaci różowego piasku na plażę. Dzięki temu wymieszaniu piasek na Bemudach nabiera charakterystyczny różowy odcień. Dzięki takiemu kolorowi piasku widać kontrast pomiędzy różowym piaskiem, turkusową wodą, a odległymi rafami koralowymi.
#7. Playa de Gulpiyuri
Ta niewielka plaża jest zatopioną zatoką z lądową plażą położoną w pobliżu Llanes, w Hiszpanii, w odległości około 100 m od Morza Kantabryjskiego. Zasilana jest wodą z morza poprzez tunele wydrążone w skale przez słoną wodę. Właśnie dzięki tym tunelom zagłębienie terenu wypełniła woda, która naniosła piasek i utworzyła malowniczą plażę o długości około 40 metrów. Dzięki powiązaniu zatoczki z morzem plaża posiada własne fale.
#8. Scala dei Turchi
Nazwa tej plaży w tłumaczeniu to Schody Tureckie. Plaża położona jest na wybrzeżu Realmonte, niedaleko Porto Empedocle, w południowej Sycylii we Włoszech. Plażę tworzy margiel, czyli skała osadowa o charakterystycznym białym kolorze. Do plaży można się dostać przez wapienne skały, które dzięki erozji przypominają schody. Stąd pierwsza nazwa plaży. W przeszłości Turkowie często atakowali Sycylię wdrapując się po skałach na tej plaży, stąd wzięła się druga część nazwy plaży.
#9. Bowling Ball Beach
Plaża położona na wybrzeżu kalifornijskim w pobliżu Mendocino. Tysiące głazów podobnej wielkości ułożonych w rządkach wygląda tak, jakby naniósł je tam człowiek. Tyle, ze człowiek nie miał z tym nic wspólnego. Dokonały tego erozja i Ocean Spokojny, który atakował klify wybrzeża, zabierając piasek, a pozostawiając ciężkie kamienie, które z czasem zaokrągliły się dzięki nacierającym na nie fale z drobnym piaskiem, który systematycznie je ścierał.
#10. Playa Bollullo - Teneryfa
Kiedy lawa styka się z wodą, szybko się ochładza i rozpada na piasek i fragmenty gruzu o różnej wielkości. Duża część gruzu jest wystarczająco mała, aby można ją było uznać za piasek. Duży strumień lawy wpadający do oceanu może wytworzyć wystarczającą ilość fragmentów bazaltu, aby zbudować nową plażę z czarnym piaskiem w ciągu doby. Właśnie tak powstały plaże na Teneryfie. Ich kolor zaskakuje, ale nie są zbyt przyjazne dla turystów w upalne dni, gdyż bazalt pochłania ciepło słoneczne i staje się bardzo gorący. Wskutek czego może dojść do oparzeń, dlatego nie zaleca się chodzić boso po takich plażach. Zwracać uwagę należy także na fale Oceanu Atlantyckiego. Mogą wydawać się małe, a są w stanie przewrócić człowieka. Opisywana plaża położona jest w pobliżu Puerto de la Cruz na Teneryfie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz